Parafia Świętego Leonarda w Łopacinie

Sakramenty

CHRZEST

Sakrament chrztu jest udzielany w naszym kościele w drugą i czwartą niedzielę miesiąca. Na około dwa tygodnie przed chrztem rodzice z aktem urodzenia dziecka, przychodzą do kancelarii parafialnej aby spisać akt chrztu.

Zanim rodzice przyniosą dziecko do chrztu.

Narodziny dziecka są bardzo ważnym wydarzeniem w życiu rodziny. Nie mniejszym świętem, zwłaszcza dla ludzi wierzących w Boga, jest chrzest dziecka.Kościół udzielając chrztu dziecku ufa jego rodzicom, że własnym przykładem i postawą, przekażą dziecku główne zręby wiary. Chrzest, podobnie jak i pozostałe sakramenty, może być udzielany tylko w duchu wiary. Prosząc o chrzest i wiarę dla dziecka, rodzice powinni uświadomić sobie, że to oni są odpowiedzialni za współpracę z Bogiem w procesie przekazywania wiary dziecku. Oni będą wpływać na ukształtowanie sumienia ich dziecka.

Odpowiedź na pytanie, kogo wybrać na rodzica chrzestnego, jest prosta: kogoś, kto żyje w głębokiej relacji z Bogiem, co przekłada się na jego życie codzienne. W praktyce sprowadza się to do głębokiego życia sakramentalnego i podejmowania w życiu wyborów, które z zasady są dobre, uczciwe, a więc spełniane pod wpływem łaski. Dlaczego jest to tak istotne? Nigdy nie będzie dobrym chrzestnym ojcem ani matką ktoś, dla kogo te wszystkie rzeczy, o których ma świadczyć wobec dziecka, będą obce. Jeśli ja nie jestem do czegoś przekonany, to nie przekonam też do tego dziecka.

MAŁŻEŃSTWO

Kilka miesięcy przed planowanym terminem ślubu narzeczeni zgłaszają się do kancelarii parafialnej w celu ustalenia daty zawarcia Sakramentu Małżeństwa. Trzy miesiące przed datą ślubu narzeczeni dostarczają do kancelarii parafialnej:

– Formularz z USC do małżeństwa konkordatowego,

– Świadectwo chrztu wydane co najwyżej pół roku wcześniej,

– Zaświadczenie o bierzmowaniu (o ile nie zostało uwzględnione na świadectwie chrztu)

Na podstawie tych dokumentów zostaje spisany ‚protokół przedślubny’ oraz są wygłoszone dwie zapowiedzi. Narzeczeni zobowiązani są do uczestnictwa w Kursie Przedmałżeńskim oraz wizyty w Poradni Rodzinnej.

Na tydzień przed ślubem narzeczeni oraz świadkowie przychodzą do kancelarii parafialnej w celu spisania ‚aktu ślubu’ podpisania dokumentów i omówienie ceremonii ślubnej.

BIERZMOWANIE

Przygotowanie do sakramentu bierzmowania trwa rok. Młodzież pierwszego i drugiego roku przygotowania ma indeksy, w których zapisywany jest udział w niedzielnej Eucharystii i innych nabożeństwach. Sakrament bierzmowania jest udzielany w parafii zamieszkania.

Na początku przygotowania kandydaci składają następujące dokumenty:

– Świadectwo chrztu
– Zaświadczenie o uczęszczaniu na katechizację, gdy chodzą do szkoły poza swoją parafią.

I KOMUNIA ŚWIĘTA

Do sakramentu Eucharystii przygotowują się dzieci w II i III klasie szkoły podstawowej. Przygotowanie odbywa się na lekcjach religii, na niedzielnej Mszy św. o godz.10:15 oraz w domu rodzinnym.
W przygotowaniu dziecka do przjecia pierwszej komunii św. ważną rolę pełnią rodzice poprzez udział z dzieckiem w niedzielnej Eucharystii, kiedy modlą się
z dzieckiem i rozmawiają na tematy religijne.

Rodzice raz w miesiącu o godz.19:00 w dolnym kościele mają spotkania,
na których są omawiane tematy teologiczne oraz sprawy organizacyjne.
Pierwsza Komunia św, podobnie jak inne sakramenty, jest udzielana w parafii zamieszkania dziecka.